DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Ultras 1909

Ultras 1909

Ultras 1909, kteří sdružují fanoušky fotbalového týmu FK Baník Most 1909, byli založeni v dubnu roku 2010 s jediným cílem: pozvednout upadající atmosféru při utkáních mosteckého Baníku.

Počátky fungování tohoto uskupení nebyly jednoduché, neboť v té době v Mostě prakticky neexistoval organizovaný kotel. Přesto už poslední domácí zápasy v sezoně 2009/2010 ukázaly, že ultras-potenciál v Mostě je a že se skomírající fanouškovskou scénou se dá něco dělat.

V sezoně 2010/2011 Ultras 1909 čítá při domácích zápasech 15-25 členů. Velký vliv na to má fakt, že Baník hraje v azylu na vesnickém stadionu v Souši. Přesto se fanoušci prezentují několika vydařenými chorei a s jedním se i dostává do novin a na internet (idnes.cz). Česká ultras scéna se tak poprvé dozvídá o začínající fans-skupině na severu Čech.

Během zimní přestávky Ultras 1909 zakopávají válečnou sekeru s bývalým vedením Baníku a snaží se jít společnou cestou. Na jaře 2011 se objevuje také snaha navázat spolupráci s bývalou slavnou skupinou chuligánů Brux Vandals. Na první utkání proti Karviné se obě uskupení scházejí dohromady v počtu kolem 70-80 lidí, což je opravdu velice pěkné číslo. Postupně se však ukazuje, že spolupráce příliš nefunguje, obě skupiny mají rozdílný názor na styl fandění a tak postupně spolupráce zaniká a Ultras 1909 přebírá nad fanouškovskou scénou v zápasech Baníku pomyslné žezlo.

Ultras 1909 má za sebou první kompletní sezonu, ve které se rozrostl zhruba o několik desítek členů a prezentoval se slušnou řádkou choreí. Přesto však je nadále hodně co zlepšovat. Inspiraci Ultras 1909 čerpá z polského Lechu, řeckého Arisu, Iraklisu i českého Slovácka. Postupně opouští od přebírání chorálů a produkuje pouze vlastní texty.

Ultras 1909 ve spolupráci s vedením FK Baník Most organizují výjezdy na venkovní utkání. Hostující sektor při zápasech Baníku nebývá téměř nikdy prázdný a na většině stadionech druhé ligy, vytvářejí Ultras 1909 svému klubu jednoznačně domácí prostředí.

V sezoně 2011/2012 se Ultras 1909 prezentují výborným výkonem hned v prvním kole proti Brnu, kdy se jich v kotli schází zhruba 60 a fanatickým povzbuzováním ženou Baník k prvním třem bodům. Důležitým momentem je přesunutí kotle pod plechovou střechu, díky čemuž fandění získává zcela nové akustické rozměry. Také v dalším průběhu podzimu fanoušci razí fanatické povzbuzování po vzoru řeckých, polských či srbských fanoušků, nehledě na skóre či počasí. 

Ultras 1909 během své existence zajistil pro své členy trička, šály, odznaky a samolepky, zimní čepice. V současnosti se při druholigových zápasech Baníku schází v kotli 50-80 fanoušků, kteří pokračují v nastaveném stylu fandění. 

Ultras 1909 se neřadí mezi fotbalové hooligans či rowdies. Ultras se chtějí starat výhradně o co nejlepší atmosféru na stadionu, vytvářet choreografie, vlajky, bavit se fanděním, pomáhat klubu... A za všech okolností podporovat FK Baník Most 1909.

Kromě těchto webových stránek se praví Ultras 1909 scházejí i na Facebooku na stránce „Ultras 1909".